بیمه زلزله

زلزله از جمله عوامل طبیعی زیان باری است که بسته به ریشتر آن میتواند باعث مرگ و میر و تخریب شود.

ایران از جمله کشور های زلزله خیز است که در تاریخچه خود زلزله های سهمگینی همچون زلزله رودبار، بم و کرمانشاه را دارد که خسارات سنگینی را برای ساکنان این شهر ها به ‌وجود آورده است.

اما با این حادثه اجتناب ناپذیر چگونه می توان رو برو شد؟

مقاوم سازی ساختمان یکی از راه های جلوگیری از تخریب و آسیب پذیری است، اما تنها شرط کافی نیست. در این موارد بیمه زلزله می‌تواند در جبران ضررهای مالی و خسارات ناشی از زلزله مفید و سودمند باشد و درنتیجه مطمئن خواهیم بود که در صورت بروز چنین اتفاقی ناچار نیستیم از صفر شروع کنیم و راهی برای جبران خسارات‌ به بار آمده خواهیم داشت.

بیمه زلزله در واقع بیمه آتش‌ سوزی است که پوشش زلزله هم دارد، به عبارتی دیگر، بیمه زلزله یکی از زیر مجموعه های بیمه آتش سوزی است و همانند همین بیمه نامه جهت جبران خسارات مالی تنظیم شده است و هیچ مسؤلیتی در جهت خسارات جانی بیمه گذاران ندارد.

در بیمه زلزله می‌ توان هم ملک و هم لوازم و اثاثیه آن را بیمه کرد. حتی می ‌توان فقط یکی از این موارد را تحت پوشش بیمه قرار داد که این مورد برای کسانی بیشتر مورد استفاده است که مستأجر هستند و با این روش می‌ توانند فقط لوازم منزل خود را بیمه کنند و ملکی را تحت پوشش بیمه قرار ندهند.

عوامل تاثیر گذار بر روی نرخ بیمه نامه کدامند؟

نوع سازه: تقسیم‌ بندی سازه‌ها در بیمه بود بدین شکل است:

  • آجری
  • فلزی
  • بتنی
  • کاهگلی وسنتی

بسته به اینکه ملک مورد نظر از چه جنسی باشد و ریسک خطرات آتش ‌سوزی کدام یک از این موارد بیشتر باشد، قیمت بیمه زلزله نیز بیشتر خواهد بود.

سن بنا: یکی از عوامل تعیین کننده نرخ بیمه نامه، سن بنا است که هر چه سن بنا بیشتر باشد میزان ریسک خرابی در زمان وقوع زلزله نیز بیشتر خواهد بود.

وسعت بنا: هزینه باز سازی و جبران خسارات وارده به ساختمان هایی با وسعت بیشتر و متراژ بالاتر در زمان وقوع حادثه بیشتر خواهد بود. بنابراین وسعت ساختمان از عوامل موثر برای تنظیم نرخ حق بیمه است.

محل جغرافیایی و یا شهری که ملک در آن قرار دارد:

اینکه مکان مورد نظر که قصد داریم تحت پوشش بیمه زلزله قرار گیرد در چه شهر و خطه جغرافیایی قرار گرفته باشد، بر مبلغ حق بیمه تأثیر گذار است.

مدت زمان اعتبار بیمه نامه: بیمه ‌نامه زلزله می‌تواند بلند مدت یعنی برای چند سال، یک ساله یا حتی کوتاه مدت و چند ماهه صادر شود. هرچه مدت بیمه زلزله ساختمان بیشتر باشد، حق بیمه بیشتری هم باید پرداخت شود.

سخن پایانی

برای تهیه یک بیمه با شرایط عالی و با کمترین هزینه لازم است که، بهترین شرکت بیمه را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین خدمات را دریافت نمایید.

سعی و تلاش ما در مجموعه بیمه بود در راستای تحقق این امر است تا بتوانیم بهترین خدمات را به مشتریان و بیمه گذاران عزیز ارايه دهیم.

دریافت مشاوره