بیمه موتورسیکلت

Sunday، ۶ Farvardin ۱۴۰۲

بیمه موتور سیکلت، تنها بیمه اجباری برای موتور سواران است که زیر مجموعه ایی از بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه محسوب میشود و تمامی دارندگان موتور سیکلت باید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند، اغلب موتور ها دارای دو چرخ هستند ولی موتور های سه چرخه ایی و برقی نیز طرفداران خاص خود را دارند که آنها هم از چرخه اجباری بودن این بیمه خارج نیستند.

اما متاسفانه تعدادی از موتور سواران هنوز اقدام به تهیه این بیمه نامه نکرده اند و تحت پوشش این بیمه نیستند که در صورت تصادف و حادثه رانندگی دچار ضرر ها و زیان های بسیاری میشوند.

انواع مختلف بیمه موتور سیکلت کدامند؟

بیمه موتور سیکلت به دو دسته «بیمه بدنه موتور سیکلت» و «بیمه شخص ثالث موتور سیکلت» تقسیم بندی میشوند.

بیمه بدنه موتور سیکلت موارد زیر را دربر میگیرد و آماده جبران این خسارات به بیمه شونده است:

  • آتش سوزی و سوختن موتور سیکلت
  • برخورد صاعقه به موتور سیکلت
  • برخورد و تصادف موتورسیکلت به هر جسم متحرک یا ثابتی که در نهایت خسارت به موتورسیکلت را در پی داشته باشد.
  • خساراتی که از محموله و یا بار موتور سیکلت به اشخاص وارد گردد.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت:

شخص ثالث در این قرارداد، دقیقا همان شخص در بیمه شخص ثالث خودرو است و منظور کسی است که در تصادف با شخص بیمه گذار، دچار خسارت و زیان شده است.

پرداخت خسارت جانی به شخص ثالث: خسارت‌های جانی شامل فوت، نقص عضو و هزینه‌های پزشکی وارده به اشخاص ثالث است.

پرداخت خسارت جانی به خود شخص بیمه گذار که اگر طی حادثه خسارت جانی ببیند، بیمه‌ نامه شخص ثالث موتور سیکلت، غرامت (فوت و نقص عضو) او را پرداخت خواهد کرد.

هزینه بیمه نامه موتور سیکلت به چه عواملی مربوط است؟

بطور کلی هرچه تعداد چرخ وسیلندر موتور بیشتر باشد، قیمت بیمه نامه نیز بالاتر می‌رود چرا که هرچقدر تعداد سیلندرهای موتورسیکلت بیشتر باشد، قدرت و سرعت و شتاب موتور افزایش یافته و به دنبال آن ریسک تصادف هم بالاتر می‌رود.

همچنین هرچقدر که عمر موتور سیکلت بیشتر باشد، فرسودگی قطعات هم بیشتراست و بیشتر دچار مشکل میشود که در نتیجه بر روی تعرفه بیمه هم تاثیر مستقیم خواهد داشت.

نا گفته نماند که در مجموعه «بیمه بود» عواملی چون تخفیف‌های وسیله نقلیه و راننده نیز در قیمت تأثیرگذار خواهند بود و شما میتوانید با داشتن این زمینه ها به راحتی و با خرید بیمه نامه از بیمه بود، مشمول این تخفیف ها شوید.

سخن پایانی

طبق اعلام پلیس راهبر، بیش از 30 درصد از حوادث رانندگی مرتبط با موتورسیکلت ‌ها است و این در حالی است که تنها حدود 80 درصد از موتور سواران تحت پوشش این بیمه هستند و متاسفانه بعد از رخداد حادثه دچار ضرر های مالی زیادی میشوند و در بسیاری از موارد قادر به پرداخت این هزینه ها نیستند و این در حالی است که ما هر روز شاهد رشد قیمت محصولات و تعمیرات هستیم. حال ما در مجموعه بیمه بود و با تکیه بر دانش و تجربه کار آمد آماده کمک رسانی به هموطنان عزیز هستیم تا با خیالی آسوده تر رانندگی کنند.

دریافت مشاوره